Czujniki prądowe z zamkniętą pętlą sprzężenia zwrotnego różnią się znacznie budową od całej gamy pomiarowych elementów magnetycznych, z jakimi mamy do czynienia w praktyce. Zajrzyjmy do wnętrza czujnika prądowego Vacuumschmelze (VAC).
Być może czujniki to bliscy kuzynowie przekładników prądowych czy pomiarowych transformatorów napięcia, jednak wystarczy przyjrzeć im się bliżej, by nabrać wątpliwości. Już sama ilość wyprowadzeń sugeruje, że wewnątrz zamknięto coś więcej niż tylko rdzeń wykonany z magnetyka miękkiego i kilka uzwojeń.
Zwiększona ilość wyprowadzeń to efekt zabudowania wewnątrz czujnika modułu elektronicznego wymagającego zasilania. To nie jedyny wyróżnik czujników Vacuumschmelze na tle innych, dostępnych na rynku, wykonanych np. z użyciem czujnika Halla. Podstawową różnicą jest typ czujnika pola magnetycznego i obecność regulatora działającego w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego.
Rolę czujnika pełni cewka, którą umieszczono w pobliżu nacięcia w rdzeniu (magnetowodzie) roboczym, posiadającym ponadto okno przeznaczone do przełożenia przewodu uzwojenia pierwotnego (pomiarowego) oraz uzwojenie pomocnicze. W magnetowodzie wykonano nacięcie, które powoduje lokalną "ucieczkę" pola magnetycznego. Pozwala to monitorować jego wartość bez potrzeby całkowitego przerwania magnetowodu (jak w wielu konstrukcjach, gdzie czujnik Halla umieszczany jest w szczelinie powietrznej magnetowodu), co może pogorszyć parametry czujnika.
Konstrukcja cewki czujnika, z rdzeniem wykonanym z materiału VITROVAC, pozwala w precyzyjny sposób zdeterminować stan zerowego strumienia pola magnetycznego, zachowując przy tym niewielki offset i dryft temperaturowy offsetu.
Aby ta właściwość mogła być dobrze wykorzystana, do uzwojenia pomocniczego wprowadza się prąd mający za zadanie wytworzyć strumień pola magnetycznego, który kompensuje strumień magnetyczny od uzwojenia pomiarowego. Jako regulator prądu cewki kompensacyjnej pracuje specjalizowany układ scalony DRV401 opracowany przez firmę Texas Instruments. Wartość prądu kompensacji jest proporcjonalna do wartości prądu pomiarowego. To właśnie wartość prądu kompensacji stanowi sygnał wyjściowy czujnika.
Ponieważ układ z zamkniętą pętlą sprzężenia zwrotnego dąży do kompensacji strumienia magnetycznego w okolicy zera a detektor pola magnetycznego ma konstrukcję zoptymalizowaną do wykrywania tego stanu, cały czujnik legitymuje się wysoką dokładnością (nawet 0,5%). Przyjęta metoda pomiarowa pozwala na pomiar prądów stałych DC oraz zmiennych AC. Czujnik zachowuje przy tym szerokie pasmo przenoszenia (w zależności od wykonania 100 lub 200kHz przy spadku 3dB).
Więcej informacji w serwisie producenta.
Czujniki prądowe Vacuumschmelze w naszym sklepie.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska podczas 30 Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO.
Targi odbędą się w dniach 15 - 17 marca 2023 roku, w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14.
Nasze stoisko nr D1 znajdziecie Państwo w hali 1.Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska podczas:
Targi odbędą się w dniach 26 - 28 stycznia 2022 roku, w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14.
Nasze stoisko nr A1 znajdziecie Państwo w hali 1.Firma ACP rozszerzyła gamę potencjometrycznych czujników położenia, wprowadziwszy do oferty nowy typoszereg RS9. RS9 to czujnik położenia kątowego o roboczym zakresie kąta obrotu 240º ± 10º i zakresie temperatury pracy od -25ºC do + 85ºC.
Firma Contrans TI wprowadziła do oferty produkty Hitachi AIC, światowej klasy producenta kondensatorów foliowych i elektrolitycznych o niemal 60-letnim doświadczeniu.
ILME SpA, produkuje złącza przemysłowe o jakości równej produktom największych europejskich producentów, zachowując przy tym umiarkowaną cenę. ILME oferuje złącza do zastosowań w najbardziej wymagających warunkach środowiskowych, do zastosowania w automatyce i przemyśle transportowym, w tym w kolejnictwie.