Każdy użytkownik elektronicznych gadżetów ma do czynienia z urządzeniami do przetwarzania energii elektrycznej. Można śmiało założyć że obecnie najliczniejszą grupą tego typu urządzeń są ładowarki do urządzeń mobilnych. Ładowarka to urządzenie proste i łatwe w projektowaniu, bo pracuje w powtarzalnych warunkach (zwykle w temperaturze pokojowej i często z nominalnym lub zerowym obciążeniem). Konstruktor może zatem przewidzieć temperaturę pracy ładowarki i dobrać odpowiedni dla niej materiał na rdzeń transformatora impulsowego. Dostępne od lat ferryty miękkie z grupy 3C90, jak 3C91, 3C94/3C96 i 3C93 mają swoją "ulubioną" temperaturę – odpowiednio 60, 100 i 140'C, w której straty własne rdzenia są najmniejsze. To ważne, bo w optymalnej temperaturze straty mogą być dwu- a nawet trzykrotnie niższe, niż dla temperatur odległych od optimum, a zakres optymalnych temperatur nie jest bardzo szeroki. Konstruktor-perfekcjonista na pewno dobierze właściwy materiał do ładowarki.
Większy kłopot jest ze sprzętem pracującym w zmiennych warunkach atmosferycznych a często w bardzo wysokich temperaturach, np. w diodowych lampach ulicznych, systemach ogniw słonecznych, w elektronice samochodowej. Wyzwaniem jest rozciągnięcie zakresu optymalnych temperatur, aby sprzęt zachował wymaganą sprawność energetyczną w każdych warunkach. Z pomocą przychodzi Ferroxcube z nowymi „wszechtemperaturowymi” materiałami 3C95 i 3C97, dla wydajności których temperatura pracy ma daleko mniejsze znaczenie.
Materiał 3C95 zachowuje niskie straty własne w zakresie temperatur 0-140'C ale lepiej zachowuje się w niższych temperaturach, gdzie dorównuje lub przebija parametry materiałów starszej generacji, nawet w okolicy ich optimum.
Materiał 3C97 lepiej zachowuje w wysokich temperaturach i może pracować do 160'C. W wysokich temperaturach przebija poziomem strat własnych nawet 3C95.
Materiał 3C98 to z kolei poprawiony materiał 3C96, dotychczas najlepszy z optymalizowanych na 100'C materiałów. Jego straty własne w okolicy optymalnej temperatury są mniejsze o kilkanaście % w porównaniu do 3C96. Jednocześnie znacznie poprawiło się zachowanie w niższych temperaturach. W efekcie 3C98 jest niemal „wszechtemperaturowy” ale za to z rekordowo niskimi stratami dla 100'C.
...A właściwie, w przypadku materiałów stosowanych do redukcji zakłóceń (EMI) skuteczność filtracji. 3E10 i 3E12 to nowe materiały to zastosowań w transformatorach szerokopasmowych, filtracji sygnałów i tłumieniu zakłóceń o przenikalności względnej odpowiednio 10000 i 12000. Materiały o takich parametrach są oferowane od dawna (3E5 i 3E6) ale w przypadku 3E10 i 3E12 mamy do czynienia z ciaśniejszą tolerancją parametru (20%), szerszym pasmem częstotliwości i wyższą o 20% (a w wysokich temperaturach nawet 30%) indukcją nasycenia, a to daje nowe możliwości:
Wyższa przenikalność magnetyczna to również silniejsze sprzężenie uzwojeń transformatora a więc i mniejsze straty.
Na rysunku przedstawiono porównanie impedancji dławika o wymiarach FI=25mm, fi=15mm, szer=10mm z materiału 3E6 i 3E10. Pomimo nominalnie niższej przenikalności (10k wobec 12k), materiał 3E10 góruje impedancją w paśmie powyżej 300kHz.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska podczas 30 Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO.
Targi odbędą się w dniach 15 - 17 marca 2023 roku, w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14.
Nasze stoisko nr D1 znajdziecie Państwo w hali 1.Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska podczas:
Targi odbędą się w dniach 26 - 28 stycznia 2022 roku, w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14.
Nasze stoisko nr A1 znajdziecie Państwo w hali 1.Firma ACP rozszerzyła gamę potencjometrycznych czujników położenia, wprowadziwszy do oferty nowy typoszereg RS9. RS9 to czujnik położenia kątowego o roboczym zakresie kąta obrotu 240º ± 10º i zakresie temperatury pracy od -25ºC do + 85ºC.
Firma Contrans TI wprowadziła do oferty produkty Hitachi AIC, światowej klasy producenta kondensatorów foliowych i elektrolitycznych o niemal 60-letnim doświadczeniu.
Czujniki prądowe z zamkniętą pętlą sprzężenia zwrotnego różnią się znacznie budową od całej gamy pomiarowych elementów magnetycznych, z jakimi mamy do czynienia w praktyce. Zajrzyjmy do wnętrza czujnika prądowego Vacuumschmelze (VAC).
ILME SpA, produkuje złącza przemysłowe o jakości równej produktom największych europejskich producentów, zachowując przy tym umiarkowaną cenę. ILME oferuje złącza do zastosowań w najbardziej wymagających warunkach środowiskowych, do zastosowania w automatyce i przemyśle transportowym, w tym w kolejnictwie.